Najbardziej typową chorobą pęcherza jest jego zapalenie, choć jednak z tą typowo kobiecą dolegliwością mamy do czynienia najczęściej, nie oznacza to wcale, że problemy z pęcherzem nie mogą objawiać się także na szereg innych sposobów.

Charakterystyka zapalenia pęcherza
Gdy przedmiotem naszej analizy są choroby pęcherza moczowego, jego zapalenie przychodzi nam zazwyczaj na myśl w pierwszej kolejności. Za jego powstawanie odpowiada szereg bakterii, w zdecydowanej większości przypadków winę ponosi jednak pałeczka okrężnicy – bakteria typowa dla układu pokarmowego i obecna w niewielkich ilościach w ludzkim kale. Do zapalenia pęcherza moczowego dochodzi przede wszystkim wówczas, gdy bakteria pojawia się na skórze pomiędzy pochwą i odbytem, nie ma bowiem wówczas większych problemów z przedostaniem się do cewki moczowej. Gdy pałeczka okrężnicy dostaje się do pęcherza, w zdecydowanej większości przypadków przykleja się do jego ścian. W tym momencie konieczne jest podjęcie leczenia, brak odpowiednio szybkiej reakcji przyczynia się bowiem do tego, że marsz bakterii nie zostaje zatrzymany, a ona sama dostaje się do nerek.

Gruźlicze zapalenie pęcherza
Nie zawsze za zapalenie pęcherza odpowiadają bakterie naturalnie obecne w organizmie człowieka albo przenoszone drogą płciową. Bywa i tak, że jego pojawienie się jest związane z aktywnością prątków gruźlicy dostających się do dróg moczowych przez krwiobieg. Jednym z poważniejszych problemów związanych z tym schorzeniem jest ten, który wiąże się z jego diagnozą, do ujawnienia się choroby może bowiem dojść nawet po wielu latach od zakażenia. Poważnym wyzwaniem dla lekarzy jest i to, że objawy choroby początkowo nie wskazują na jej charakter, pacjent uskarża się bowiem na zmęczenie, uczucie osłabienia oraz nadmierne pocenie się. Dopiero po pewnym czasie dołączają do nich bóle nerek, które mogą naprowadzić lekarza na właściwy trop i umożliwić mu zaplanowanie leczenia.

Choroby o podłożu hormonalnym
Problemy z pęcherzem moczowym mogą mieć podłoże hormonalne. Ich najczęstsza przyczyną jest niedobór estrogenów, a choć schorzenie tego rodzaju jest utożsamiane z problemem kobiet w okresie menopauzy, nie można wykluczyć tego, że pojawi się również u osób znacznie młodszych. Najbardziej typowym objawem, który jest w stanie naprowadzić lekarzy na właściwą diagnozę jest bolesny częstomocz, którego znakiem charakterystycznym jest to, że pojawia się tuż przed wystąpieniem miesiączki. Za problemy z pęcherzem moczowym mogą odpowiadać również hormony produkowane przez przysadkę mózgową, mamy więc do czynienia ze schorzeniem częstym przy niedoczynności tarczycy.

Leave a comment